Prawdziwie wyjątkowy nastolatek to możesz być ty. Przedstawiamy historie zwyczajnych niezwykłych. Poznaj piętnastoletniego Wiliama, chłopaka, który nie mógł chodzić do szkoły.

 William Kamkwamba to mieszkaniec Malawi (południowo zachodnia Afryka). Urodził się w bardzo biednej rodzinie, na wsi gdzie nie było nawet ujęcia wody pitnej. Choć z początku chodził do szkoły, klęska głodu i brak pieniedzy spowodowały, że musiał zrezygnować z nauki.

Nie poddawał się jednak, korzystając z pobliskiej biblioteki i kształcąc się samodzielnie. Zafascynował się elektrotechniką i zaczął naprawiać za bezcen zepsute radia mieszkańcom wsi. Wtedy przeczytał w bibliotece książkę Using Energy. Zainspirowany informacjami z książki zbudował samodzielnie turbinę elektryczną napędzaną wiatrem. Miał wtedy 15 lat.

Turbina, zbudowana z gałęzi eukaliptusa, części rowerowych oraz odpadów znalezionych na złomowisku, dostarczała elektryczności zasilając kilka urządzeń elektrycznych w domu Williama, co przyciągnęło uwagę mieszkańców okolic.

Zachęcony sukcesem William zbudował kolejne turbiny oraz napędzaną energią słoneczną pompę, dzięki której jego wioska uzyskała studnię z wodę pitną.

William zyskał międzynarodową sławę, gdy jego osiągnięciami zainteresowali się dziennikarze. Została wydana jego autobiografia The Boy Who Harnessed the Wind, a William został zaproszony do wygłoszenia wykładu w ramach TED.

Share

Artykuły pokrewne