Dziś chcemy wam przedstawić kolejną postać zwyczajnej, nadzwyczajnej nastolatki. Oto Amelia.

 Amelia Gruszczyńska to nastolatka, która swą słabość zmieniła w siłę. Gdy mając trzynaście lat trafiła do szpitala z epizodem depresyjnym wydawało się, że jest po prostu jedną z tysięcy osób które los doświadczył depresją. Jednak Amelia po wyjściu ze szpitala postanowiła pomóc innym osobom z podobnymi problemami. 

Jej dziełem jest blog i strona na fb „Porcelanowe aniołki”, na której dzieli się swoimi doświadczeniami, lecz przede wszystkim wpiera osoby z depresją. Dziś „Porcelanowe aniołki” redagowane są już przez trzy nastolatki – Amelię, Antoninę i Aleksandrę.

Amelia w 2016 roku zorganizowała kampanię crowdfundingową „Pomoc małym pacjentom oddziału psychiatrii”. Celem projektu był zakup wyposażenia do sali sportowej i sali cichej terapii na Psychiatrycznym Oddziale Dziecięcym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie.

Amelia, która sama spędziła tam dwa miesiące, stwierdziła, że choć otrzymała tam ogromną pomoc, sam szpital był przygnębiający. Typowe, ubogie otoczenie szpitalne, nic co tworzyłoby atmosferę sprzyjającą leczeniu.. Dzięki zakończonej z powodzeniem akcji szpital zyskał kolorowe i funkcjonalne przedmioty – kolorowe kocyki, poduszki, hamaki, klocki, gry... 

To nie pierwsza i nie ostatnia akcja Amelii i jej koleżanek. Pasjami Amelii są dziennikarstwo i medycyna. Marzy o założeniu własnej fundacji pomagającej dzieciom i młodzieży chorującym na depresję.

Szczególnie (jako psycholog) polecam artykuł:  „Co potrzebuje usłyszeć osoba z diagnozą zaburzenia psychicznego w chwili zwątpienia?” 

Bogna Białecka

Zobaczcie też infografikę na podstawie artyKułu z "porcelanowych aniołków".

Share

Artykuły pokrewne